ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ?

Дата: 24.03.2023 08:16

Фото без опису24 березня відзначаються Всесвітній день боротьби з туберкульозом (з 1993 року) та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом (з 2002 року). Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) ще у 1993 році оголосила туберкульоз національним лихом.

Цифри і факти

• Туберкульоз — інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis).

• Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.

• Передається туберкульоз від людини, яка має відкриту форму хвороби (з активним бактеріовиділенням) до іншої людини повітряно-крапельним шляхом під час кашлю, розмови, чхання.

• Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту та від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Вірогідність розвинення хвороби після контакту з бактеріями залежить від стану імунної системи.

• Туберкульоз — виліковне захворювання. Успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.

• Щороку від туберкульозу помирають близько 1 мільйона людей у всьому світі (понад 4000 щодня).

• Україна знаходиться серед країн, де це захворювання досить поширене. В середньому щороку діагноз туберкульоз отримують 20-25 тисяч жителів України.

• В лютому 2023 року в Україні зареєстровано 1 855 випадків туберкульозу,

• На Житомирщині у 2022 році виявлено 645 нових випадків туберкульозу – що на 47 випадків (або на 9,4%) більше за показник 2021 року.

• На обліку в спеціалізованих медичних закладах у 2022 в Житомирській області році перебувало 490 хворих на активні форми туберкульозу.

Характерні симптоми туберкульозу:

• поступовий початок захворювання протягом кількох тижнів, інколи — місяців;

• зниження працездатності, загальна втомлюваність;

• незначний підйом температури тіла до 37–37,2° С, при важких формах — виражена лихоманка;

• підвищена пітливість вночі;

• зниження маси тіла без «визначеної» причини;

• кашель понад 2 тижні, періодичний, як правило з мокротинням;

задишка (утруднене та прискорене дихання);

• кровохаркання.

Групи ризику

1. ВІЛ-інфіковані особи.

2. Особи, які контактують з хворими на туберкульоз (сімейні чи професійні контакти).

3. Особи із захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету.

4. Курці, особи, що зловживають алкоголем чи вживають наркотики.

5. Іммігранти та біженці з регіонів з високою захворюваністю на туберкульоз.

6. Особи, що перебувають за межею бідності.

7. Особи без визначеного місця проживання.

8. Пацієнти психіатричних закладів.

9. Особи, які перебувають під вартою в установах виконання покарань.

10. Працівники пенітенціарних установ, психіатричних закладів та працівники закладів охорони здоров’я, які мають часті контакти з хворими на туберкульоз особами.

Діагностика туберкульозу

• Для того щоб діагностувати хворобу, сімейний лікар проводить скринінг, оцінює ризик захворювання і направляє, за необхідністю, на обстеження до фтизіатра.

• Фтизіатр робить рентгенологічне обстеження, аналіз харкотиння за допомогою молекулярно-генетичної експертизи або мазку мокротиння і, згідно із результатами, встановлює діагноз.

• Знімок легень роблять в рентген-кабінеті лікарні за направленням сімейного лікаря. Заздалегідь готуватися до цього не потрібно.

• Необхідність додаткового обстеження визначає фтизіатр. Це може бути: бронхоскопія, комп'ютерна томографія або інші специфічні дослідження, залежно від ураженого органу.

Лікування

Лікування від туберкульозу в Україні - безкоштовне! Під час амбулаторного лікування хворий отримує препарати за місцем лікування.

Амбулаторна форма лікування має переваги:

• пацієнтові немає необхідності лежати в стаціонарі у лікарні;

• хворий може бути поруч із сім'єю;

• в деяких випадках пацієнт може продовжувати працювати.

Пройти тестування (аби визначити потенційну захворюваність на туберкульоз) можна онлайн за посиланням: http://tbtest.phc.org.ua/

Пам’ятайте! Якщо виявити хворобу на ранній стадії – її можна лікувати амбулаторно та не боятися ускладнень.

Відділ комунікації, організаційної

та інформаційно-роз’яснювальної роботи

ДУ «Житомирський обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України».