ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ?

Дата: 02.09.2023 07:55

Фото без описуГострі кишкові інфекції – інфекційні хвороби, збудниками яких є віруси і бактерії, які вражають сливу оболонку кишківника, рідше шлунуку. Найчастіше на кишкові інфекції хворіють діти та люди, котрі мають обмежений доступ до засобів особистої гігієни та якісної питної води, у яких відсутнє холодильне обладнання або ж вони недостатньо дбають про власну гігієну.

Що спричиняє гострі кишкові інфекції?

Гострі кишкові інфекції спричиняють норо-, ентеро-, адено- та ротавіруси, кишкова паличка, сальмонели, токсини золотистого стафілокока чи синьогнійної палички, деякі види найпростіших. Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах і овочах.

Як відбувається зараження?

Збудники передаються від хворої людини або носія інфекційної хвороби, зараження відбувається через вживання інфікованої їжі та води, також під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки та предмети побуту.

Які симптоми гострих кишкових інфекцій?

Найчастіше це нудота, блювота, діарея, біль у животі, здуття, слабкість і запаморочення, можливий підйом температури, в першу чергу це стосується сальмонельозу і шигельозу. Люди старшого віку та діти раннього і дошкільного віку знаходяться у групі ризику ГКІ. Для прикладу в дітей швидко розвивається дегідратація і їм обов’язково потрібна негайна допомога лікаря.

Що робити?

Негайно зверніться до лікаря якщо:

• наявні ознаки зневоднення, зокрема незначне сечовипускання, сухість у роті та горлі, спрага;

• часті водянисті випорожнення понад 3 рази на добу;

• випорожнення з домішками крові та/або гною;

• висока температура, яка супроводжується діареєю і блювотою;

• болі в животі.

Не рекомендуємо займатись самолікуванням! Навіть при наявності незначних ознак занедужання, необхідно звертатися до лікаря!

Як запобігти кишковим інфекціям?

• мийте руки з милом щоразу після відвідування туалету, перед прийомом їжі, коли повертаєтесь додому тощо;

• не слід купувати харчові продукти в стихійних місцях торгівлі, у випадкових осіб;

• для пиття і приготування їжі використовуйте питну бутильовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання;

• уважно ставитись до вибору продуктів харчування в магазинах, завжди слідкуйте за терміном придатності продуктів харчування;

• не споживайте продукти при підозрі щодо неналежної їх якості;

• зберігайте харчові продукти у спосіб визначений на упаковці та при рекомендованому температурному режимі;

• регулярно мийте ручки дверей у вбиральнях та інших кімнатах;

• в холодильнику потрібно відокремлювати сиру їжу від готової;

• ретельно піддавайте відповідній температурній обробці продукти харчування, особливо м’ясо, яйця і морепродукти.

За матеріалами Міністерства охорони здоров’я —

Відділ комунікації, організаційної та

інформаційно-роз’яснювальної роботи

ДУ «Житомирський обласний центр контролю