ЧИСТОТА РУК — ЗАПОРУКА ЗДОРОВ’Я

Дата: 05.05.2023 08:54

Фото без опису5 травня відзначається Всесвітній день гігієни рук. Його було засновано Генеральною Асамблеєю ООН спільно з Дитячим фондом (ЮНІСЕФ) та Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) у 2008 році. Основна мета Всесвітнього дня гігієни рук — нагадати про важливість обробки рук задля збереження життя та здоров'я мільйонів людей та підкреслити особливу важливість гігієни рук як в галузі охорони здоров'я, так і в повсякденному житті.

Цифри і факти

• Дата відзначення Дня гігієни рук обрана невипадково: 5.05. – символ п’яти пальців на кожній руці людини.

• На наших руках живе величезна кількість небезпечних для людського здоров'я мікроорганізмів. В результаті навіть незначних подряпин чи ран вони можуть викликати вірусні захворювання, бактеріальні, грибкові та кишкові інфекції, гельмінтози тощо.

• Брудні руки є фактором передачі інфекційних і паразитарних захворювань, зокрема дизентерії, гепатиту А, черевного тифу, норо- і ротавірусних інфекцій, глистових інвазій, гострих респіраторних захворювань і безлічі інших.

• Передача збудників здійснюється через просте рукостискання, м'які іграшки та засоби побуту.

• Бруд, який буває практично на всіх навколишніх предметах (олівцях, ручках, книжках, іграшках, дверних ручках тощо), часто невидимий для очей. З немитими руками цей бруд потрапляє через рот в організм, а разом із ним передаються різні хвороби від хворої людини до здорової.

• Найбруднішими предметами, з якими щодня стикається майже кожна людина, є мобільні та стаціонарні телефони, письмові столи, клавіатура та мишка комп’ютера, кнопки ліфта, вимикачі світла, дверні ручки та усі поручні.

• На руках ховається в середньому 840 000 різних мікроорганізмів. Більша частина з них існує під нігтями, на бічних частинах долонь і в складках шкіри. Причому на вологих руках (липких, брудних) до 1000 разів мікробів більше, ніж на сухих.

• На чистій шкірі рук мікроби гинуть буквально впродовж 10 хвилин. А якщо руки брудні -- мікроби виживають у 95% випадків. І до того ж можуть активно розмножуватися.

• Руки звичайного офісного працівника в повсякденному житті стикаються з 10 мільйонами різних бактерій.

• Вчені-біохіміки університету Колорадо зробили цікаве відкриття. Виявляється, на жіночих руках набагато більше мікробів, ніж на чоловічих. Причини цього різні: низька кислотність жіночих рук, гормони, використання косметики. Також учені виявили, що на лівій і правій руці живуть абсолютно різні мікроби.

Коли слід мити ріки:

• на початку та в кінці робочого дня;

• перед приготуванням, прийомом та роздачею їжі;

• після відвідування туалету або зміни підгузку;

• перед використанням контактних лінз;

• перед обробкою ран;

• перед прийомом ліків;

• після контакту з брудними предметами чи поверхнями;

• після контакту з тваринами;

• після контакту з будь-якими біологічними рідинами (кров, слина тощо).

Як правильно мити руки?

1. Намочіть руки проточною водою.

2. Намильте рідким милом, милом-піною або кусковим милом.

3. Збийте піну і розподіліть її по долонях і їхніх тильних сторонах, а також пальцях.

4. Тріть руки як мінімум 20-30 секунд. Не забудьте ретельно вимити не тільки долоні, а й їхній тильний бік, зап'ястя, ділянку між пальцями і під нігтями.

5. Ретельно змийте піну впродовж 10-15 секунд під струменем води, намагаючись не розбризкувати воду.

6. Витріть руки насухо, бажано одноразовим паперовим рушником.

7. Після миття закривайте кран паперовим рушником — перед миттям його завжди торкаються брудними руками.

8. Викидайте паперовий рушник у відро для сміття, не доторкаючись до нього.

Правильний догляд за чистотою рук не тільки допомагає запобігти зараженню організму шкідливими вірусами та інфекціями, а й робить наше життя комфортнішим, приємнішим і безпечнішим.

Відділ комунікації, організаційної

та інформаційно-роз’яснювальної роботи

ДУ «Житомирський обласний центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України».